صفحه اصلی ارسال ایمیل افزودن به سایت های منتخب چک کردن ایمیل سرمایه گذاری اعتلا البرز
سرمایه گذاری اعتلا البرز
 
تماس با ما نقشه سایت  طرح استراتژیک پرسش و پاسخ درباره ما صفحه اصلی
سرمایه گذاری اعتلا البرز
سرمایه گذاری اعتلا البرز
سرمایه گذاری اعتلا البرز
سرمایه گذاری اعتلا البرز
سرمایه گذاری اعتلا البرز
سرمایه گذاری اعتلا البرز
سرمایه گذاری اعتلا البرز
اخبار
راهكارهاي جذاب كردن اوراق مشاركت پس از افزايش نرخ سود سپرده ها
تهران - رييس سازمان بورس و اوراق بهادار راهكارهاي جذاب كردن اوراق مشاركتي كه قبل از اعلام افزايش نرخ سود سپرده هاي بانكي منتشرشده اند را اعلام كرد.
 

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، ' علي صالح آبادي ' روز يكشنبه در ادامه نشستي خبري در وزارت امور اقتصادي و دارايي كه به مناسبت دهه فجر برگزار شد، در مورد نرخ اوراق مشاركت و صكوك گفت: نرخ سود اوراق قبلي 17 و 17.5 درصد بود ، اما براساس شنيده‌ها نرخ اوراق جديد 20 درصد و بازخريد آن تا قبل از سررسيد 18 و 18.5 درصد است.

وي بابيان اينكه اوراق بورس بانرخ اسمي خريد و فروش مي‌شوند،افزود:براين اساس دو راهكار در نظر گرفته شده است. اول اينكه ناشران اوراق مي‌توانند نرخ‌ها را اصلاح كرده و نرخ جديد را به بازار اعلام كنند و دوم اينكه براي اوراق قبلي بازارگردان وجود دارد كه با حجم مشخصي تعهد بازارگرداني دارند و اين موضوع در فرابورس دنبال مي‌شود.

صالح آبادي در مورد تغيير نرخ سود بانكي و تاثير آن در بازار سرمايه گفت: 20 درصد ارزش بازار سرمايه متعلق به صنعت بانكداري است، بنابراين تغيير نرخ سود بانكي بر روي بورس اثر مي‌گذارد ، اما اثر آن منفي نخواهد بود.

وي در پاسخ به پرسش ديگر خبرنگار ايرنا در مورد قرارداد آتي ارز در بازار سرمايه گفت: در اين زمينه جلسه‌اي با بانك مركزي برگزار و مزاياي اين نوع قراردادها را براي بانك مركزي تشريح كرديم، اما اعتقاد داريم كه بخشي از تقاضاي بازار ارز مي تواند به اين بازار منتقل شود و نرخ را در فضاي شفاف و تحت نظارت كشف كند. در صورتي كه بانك مركزي علاقمند باشد مي توانيم اين بازار را راه اندازي كنيم.

** اوراق سلف نفتي

وي در خصوص انتشار اوراق سلف نفتي خاطرنشان كرد: مقررات اوراق سلف نفتي تصويب و ابلاغ شده و نرم افزار آن در بخش معاملات و پس از معاملات تجهيز و به وزارت نفت ارايه شده است.

وي افزود: اوراق جديد با نرخ‌هاي جديد منتشر مي‌شود ، بنابراين ما بستر لازم را فراهم كرديم ، اما منتشر شدن يا نشدن آن در اختيار وزارت نفت است.

** اعلام دلايل توقف معاملات آتي سكه

رييس سازمان بورس اوراق بهادار با اعلام دلايل توقف معاملات آتي سكه در بورس كالا در هفته گذشته، گفت: وجه تضميني كه مشتريان نزد اتاق پاياپاي بورس كالا قرار مي دادند، 10 درصد ارزش معامله بود.

**شرايط اضطراري معاملات سكه بورسي

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: روزهاي شنبه و دوشنبه هفته گذشته ،نرخ‌ سكه دربازار سرمايه تلاطم زيادي داشت و وجه تضمين دچار تغييرشد.دردستورالعمل معاملات آتي بورس كالا ديده شده كه در شرايط اضطراري مديرعامل بورس كالا مي‌تواند معاملات را تا سه روز متوقف كند تا شرايط به حالت عادي باز گردد. اين امر براي يك روز اجرايي شد و روز چهارشنبه نيز معاملات به جاي ساعت 10 از ساعت 14 آغاز شد.

وي ادامه داد: ما احساس كرديم كه هيجان موقتي در معاملات آتي سكه ايجاد شده است و در عين حال مسئولان براي كنترل اين هيجان برنامه دارند، لذا به دليل اينكه سرمايه گذاران در اين بازار در شرايط طبيعي تصميم بگيرند و دچار تصميم‌گيري‌هاي هيجاني و احساسي نشوند، بورس كالا تصميم گرفت روز دوشنبه معاملات آتي سكه را تعطيل كند.

صالح‌آبادي با اشاره به اينكه دامنه نوسان قيمت كه در گذشته در معاملات آتي سه درصد و وجه تضمين 10 درصد يعني 3.3 برابر دامنه نوسان بود، افزود: براي مديريت بهتر ريسك در بازار تصميم گرفتيم از روز گذشته براي افزايش نقد شوندگي در بازار سرمايه و كاهش مارجين(حاشيه سود) دامنه نوسان را 50 درصد و وجه تضمين را 30 درصد در نظر بگيريم كه بر اين اساس و جه تضمين 6 برابر دامنه نوسان در نظر گرفته شده كه بر اين اساس شاهد كاهش صف در روزهاي آتي خواهيم بود.

**پذيره نويسي بورس انرژي

وي همچنين در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اين كه آيا تخلف بانك ملي در پذيره نويسي بورس انرژي محرز شده است ، گفت: تخلف بانك ملي احراز نشده و پذيره نويسي بورس انرژي از ساعت مقرر در بانك ملي آغاز شد و پيش از اين ساعت هيچ پذيره نويسي صورت نگرفته بود.

به گفته ي صالح آبادي، سيستم ثبت به صورت الكترونيكي و آنلاين بود و در برخي شعب ثبت‌نام‌هاي بيشتر و در برخي شعب ثبت‌نام‌هاي كمتري انجام شد اما اين گونه نبود كه در شعبه‌اي ثبت نام انجام نشده است.

معاون امور اقتصادي و دارايي با بيان اين كه براساس بررسي‌ها مشكلات خاصي در پذيره نويسي صورت نگرفته، گفت: سازمان بورس در حال تكميل بررسي‌ها است و گزارش آن را طي روزهاي آينده به بازار سرمايه ارايه خواهد كرد.

وي ادامه داد: براساس آمارها حتي در برخي شهرستان‌ها مثل اصفهان پس از تهران آمار زيادي از پذيره نويسي را به خود اختصاص داده اند ودر مجموع 5 هزار و 700 نفر سهام بورس انرژي را خريداري كردند.

صالح آبادي گفت: اين تصميم هيات موسس بود كه پذيره نويسي را در شبكه بانكي انجام دهد ولي به هر حال با هر فرمولي كه اين كار صورت مي‌گرفت سهام به عده‌اي نمي‌رسيد.

 

انتهاي خبر / خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) / کد خبر 30786031
 
تاريخ ثبت خبر : 1390/11/09
 
 
 
 
  
 
تقسيم سود 70 درصدي جانسون  (1390/12/15)
تحويل سکه در معاملات آتي ماهانه مي‌شود (1390/12/01)
مجوز پنجمين شركت تامين سرمايه صادر شد  (1390/11/10)
راهكارهاي جذاب كردن اوراق مشاركت پس از افزايش نرخ سود سپرده ها  (1390/11/09)
در پي افزايش نرخ سود بانکي بانک‌ها و ليزينگ‌‌هاي بورسي ملزم به ارائه اطلاعات جديد شدند (1390/11/08)
جزئيات قرارداد سلف نفتي از تصويب تا تسويه/بازارگرداني براي معاملات ثانويه اوراق (1390/10/28)
دو شرکت بورسي100 و 200 درصد افزايش سرمايه مي دهند (1390/10/26)
آرشيو اخبار
 
 
سرمایه گذاری اعتلا البرز
 
 
 صفحه اصلی |  درباره ما |  چارت سازمانی |  اشتراک گذاری فایل ها |   گزارشات |  تقدیرنامه ها |   بانک دانش |  دستاوردها |  معرفی هیئت مدیره |  چشم انداز و ماموریت ها |  معرفی خدمات
   بازار سهام ایران   سرمایه گذاری البرز   شبکه کدال   فناوری بورس تهران   گروه دارویی سبحان
.کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سرمایه گذاری اعتلا البرز می باشد